Навигация

2Дек

Животът

Археологически музей


На площ от 2 200 кв.м. са показани оригинални находки от времето на палеолита /около 100 000 години пр. Хр./ до късното средновековие /ХVII-ХVIII/ век, много от които са с огромно значение за археологията на Европа и света. Тук се намира най-голямата мезолитна колекция от кремъчни сечива в Югоизточна Европа, най-големите колекции в България от: антични теракоти, надгробни релефи, лампи, и стъклени съдове.


Тук се намира и най-старото златно съкровище в света. Неговата възраст датира от преди 4000г.пр.хр. Открито е случайно през 1972 година при строителни работи край Варна. Трудно е да си представи човек, колко време са прекарали под земята прекрасните златни накити и предмети, докато настъпи моментът, в който историците и археолозите от цял свят да заговорят за съкровището на халколитния некропол. Находката е от около 2000 предмета от почти чисто 23,5 каратово злато с общо тегло около 5,5 кг. Тя съдържа златни огърлици, гривни, нагръдни украшения и съдове. Това откритие преобърна представите на историците за развитието на човешката цивилизация. Един от най-поразителните експонати, които могат да се видят в музейната сбирка, е златният жезъл - символ на власт от монаршески тип. Изключителен интерес предизвиква и пренесеният тук гроб № 43 със скелет на четиридесет - петдесет годишен мъж, покрит с повече от 100 златни украшения. Той очертава образа на вожда (царя), имащ сакрални функции и притежаващ символите на властта.


Експозицията на музея показва уникални експонати от елинистическата, римската и късноантичната епоха, редки домонетни форми, над 2000 златни, сребърни, бронзови и медни антични и средновековни монети. Експонирани са каменни надписи от историята на Българската държава, най-големите в страната сбирки от раннобългарски ремъчни украси и накити от Второто българско царство.


В шест зали е експонирана представителна част - 150 икони ( ХIV – ХIХ век)  от богатата колекция на музея. Тук може да видите изключително ценни и стари образци, както и върхови постижения на Тревненската иконописна школа. Със своята иконна колекция Варненският музей се нарежда веднага след националния исторически музей.
В сградата е разположен също  единственият в страната Учебен музей.

 

Варна, 

бул. Мария Луиза 41 

http://www.archaeo.museumvarna.com/

 

18 проекта на Варна

 Представят Плана за интегрирано развитие на Варна в ОбС

Представят Плана за интегрирано развитие на Варна в ОбС

Планът за интегрирано развитие на Община Варна за периода 2021-2027 г. (ПИРО), който е основният стратегически документ за управление на общината...
още виж всички
Сервизна информация

30.11.2023 | 15:45

Съобщение

Във връзка с провеждане на 25-то рали за автомобили „Обиколка на Варна“, ще бъде освободена за автомобили таксиметровата местостоянка пред Катедралния храм „Успение Богородично“. Ограничителният...
виж всички